Projektowanie wnętrz - jakie trendy czekają nas w roku 2024

Jesteś tu:

Projektowanie wnętrz - jakie trendy czekają nas w roku 2024

Współczesne wnętrza nieustannie ewoluują, a projektanci poszukują nowych sposobów na tworzenie harmonijnych przestrzeni. Projektowanie wnętrz wymaga od projektantów wyjątkowej kreatywności, żeby połączyć estetykę, funkcjonalność i wygodę. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się najnowszym trendom w projektowaniu wnętrz na rok 2024. Czy jesteś gotowy na nową inspirację?

1. Minimalizm z nutą luksusu

Minimalizm to nie tylko oszczędność formy, ale także wyrafinowanie. W 2024 roku projektanci wnętrz łączą minimalizm z luksusem. Wybierają wysokiej jakości materiały, proste linie i stonowane kolory, a jednocześnie dodają elementy, które nadają wnętrzu wyjątkowego charakteru. Przykładem może być minimalistyczna kuchnia z marmurowym blatem i złotymi akcentami.

2. Ekologiczne materiały

Świadomość ekologiczna rośnie, dlatego w projektowaniu wnętrz coraz częściej wykorzystuje się naturalne i przyjazne środowisku materiały. Drewno, kamień, bawełna czy len to popularne wybory. Meble z recyklingu również zyskują stają się coraz częstszym rozwiązaniem stosowanych podczas projektowania wnętrz.

3. Kolorystyka: spokój i optymizm

Kolorystyka wnętrz w 2024 roku oscyluje między spokojem a optymizmem. To subtelne połączenie neutralnych barw z akcentami, które dodają wnętrzu energii. Oto kilka charakterystycznych kolorów:

 • Pastelowe odcienie zieleni: delikatne odcienie zieleni, takie jak mięta czy szałwia, wprowadzają harmonię i odprężenie. Mogą występować na ścianach, w dodatkach lub roślinach doniczkowych.
 • Beże i taupe: te stonowane kolory świetnie sprawdzą się do większości wnętrz. Nadają wnętrzu ciepła i spokoju. Wybierając beżowe tkaniny czy meble, tworzymy przytulną atmosferę.
 • Żywe akcenty: rok 2024 wnosi również kilka żywych kolorów. Soczysta żółć, intensywna czerwień czy głęboki granat mogą pojawić się w drobnych detalach, takich jak poduszki, obrazy czy wazoniki.

4. Technologia w służbie komfortu

Inteligentne rozwiązania stają się nieodłącznym elementem nowoczesnych wnętrz. Wszyscy chcą coraz bardziej ułatwiać sobie życie, a technologia jest jednym z kluczowych elementów tego procesu.

 • Automatyczne rolety: Dzięki automatycznym roletom możemy regulować ilość światła wpadającego do wnętrza. To nie tylko wygodne, ale także wpływa na nasze samopoczucie.
 • Inteligentne oświetlenie: Systemy oświetleniowe pozwalają na dostosowanie natężenia światła do różnych potrzeb. Wieczorem możemy wybrać ciepłe światło, a rano bardziej dynamiczne.
 • Zarządzanie klimatyzacją: Inteligentne termostaty pozwalają na precyzyjne sterowanie temperaturą w pomieszczeniach. To oszczędność energii i wygoda w jednym.

Czym jest styl Japandi?

Styl Japandi to relatywnie nowy trend w projektowaniu wnętrz, który zdobywa coraz większą popularność na całym świecie. Nazwa stylu pochodzi od połączenia słów „scandi” (skandynawski) i „japan” (japoński). To nie tylko estetyka, ale także sposób na styl życia.

Kluczowe elementy stylu Japandi

 1. Minimalizm i prostota: japoński minimalizm znany jest z oszczędnych form i prostoty. Skandynawska myśl skupia się na funkcjonalności i naturalnych materiałach. Połączenie tych dwóch stylów tworzy unikalną estetykę, która wprowadza do wnętrz spokój, światło i naturę.
 2. Naturalne materiały: w stylu Japandi dominują naturalne materiały, takie jak drewno, kamień czy len. Meble są niskie i minimalistyczne, a dodatki ograniczone do minimum.
 3. Neutralna paleta barw: beże, taupe, brązy i zielenie to charakterystyczne kolory stylu Japandi. Unika się intensywnych barw, aby zachować harmonię.
 4. Rośliny doniczkowe: rośliny dodają świeżości i żywiołowości. W stylu Japandi są subtelnie obecne, nie przytłaczając przestrzeni.

Jak wprowadzić styl Japandi do wnętrza?

 • Czyste linie: kluczowe jest przejrzyste, minimalistyczne urządzenie wnętrza. Otwarte przestrzenie i subtelnie wydzielone strefy pozwalają na swobodny przepływ światła.
 • Wysoka jakość: nie chodzi o ilość, ale o jakość. Wybieraj meble i dodatki starannie, stawiając na rzeczy z niemasowych manufaktur.
 • Spokój i harmonia: styl Japandi ma na celu stworzenie wyciszonej i zbalansowanej przestrzeni, gdzie można odpocząć od codziennego zgiełku.

 

Podsumowanie

Projektowanie wnętrz to nie tylko estetyka, ale także funkcjonalność i wygoda. Trendy na 2024 rok łączą minimalizm z luksusem, stawiają na ekologiczne materiały, spokojną kolorystykę i inteligentne rozwiązania. Niech Twoje wnętrze odzwierciedla Twój styl i potrzeby! Sprawdź jakie rozwiązania oferuje nasze biuro architektoniczne we Wrocławiu